30. märts 2017

Vegan strooganov – eksootilise nimega kodune toit


Anniina Ljokkoi


Tunnistan ausalt, et pärast kümmet aastat Eestis on kohalik toit minu jaoks endiselt võõras. Kindlasti on see tingitud meie pere taimetoitlusest, mis tõhusalt piirab meie võimalusi traditsioonidega tutvumiseks, kuid oma huvitava lisa annavad Eesti köögile ka eksootilised toidunimed, nagu Kurzeme strooganov. 

Mis asi? 

Et strooganov on leidnud tee lasteaia menüüsse, peab see olema tuttav toit väikestele Robertitele ja Liisidele. Kas see neile ka meeldib? Googeldan ja saan teada, et tegemist on lihakastmega, millele annab omapärase maitse hapukoor ja hapukurk. Ja et on olemas ka erinevad strooganovi liigid, mida eraldavad üksteisest lihavalik ja värvitoon. Laias maailmas on levinud erinevad versioonid vene originaalist, soomlastel-rootslastel isegi vorstiga strooganov. Sealihast kurzeme strooganov olevat veiselihast böfstrooganoviga võrreldes märgatavalt heledama tooniga. Nende nimede kõrval ei paista veganstrooganov mu silma mitte üldse rohkem eksootiline. 

Lihatoit ilma lihata?

Vegantoiduainete hüppeline areng on toonud turule nii palju uusi võimalusi, et taimse strooganovi valmistamine paistab imelihtne: liha asemele mõni taimne valguallikas (kasutan ise ”rebitud kaera”, kuid sama hästi sobiksid sojaviilud, oad või läätsed); lihapuljongi asemele juurviljakuubik  ja hapukoore asemele mõni taimne hapukoor, nt OatlyFraiche, või siis maitsestamata sojajogurt. 

Kastme tegemisele läheb alla poole tunni. Lisandiks panen kartuli-, porgandi- ja maguskartulitükke ahju koos õliga hauduma.


Veganstrooganov


  • 1 sibul
  • 3 dl / 250 g ”rebitud kaera” vm taimset valku*
  • 1 tl nisujahu
  • ½ köögiviljaviljapuljongi kuubik
  • 2 dl keedetud vett
  • 2 dl taimset hapukoort, nt Oatly Fraiche
  • 1 väike hapukurk


*Vali endale meele- ja käepärane taimne valguallikas: keeda ja maitsesta sojaviilusid, proovi seitanit, soeta Soomest ”rebitud kaera”, keeda pehmeks põldube või kasuta läätseid nagu Sandra Vungi Läätse strooganovis.
 

Juhised:
  1. Haki sibul väikseks ning hauta õliga panni peal või potis pehmeks. Lisa juurde taimne valguallikas.
  2. Keeda 2 dl vett ning lase köögiviljapuljongi kuubikul sulada sisse. Sega sisse ka nisujahu ning lisa pannile.
  3. Lase kaste keema tõusta, ning sega juurde taimne hapukoor ning väikseks hakitud hapukurk. Lase uuesti keema tõusta, ning lisa vajadusel soola ja pipart.


Kas lapsele maitses?


See jäi seekord mõistatuseks, kuna laps sattus toidulauas jonnihoogu. Talle meeldis küll kartuleid-porgandeid ise tükeldada, kuid strooganov osutus pigem täiskasvanute uueks lemmiktoiduks.

Laste jaoks saab retsepti kindlasti lihtsustada, näiteks jätes sibula või köögiviljapuljongi kuubiku ära. Kõige väiksematele sobib lisandiks juurviljapuder, mille sisse saab segada kasutatavat valguallikat juba enne, kui see läheb koos sibula ja hapukurgiga pannile.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar